Låna och beställa
Vem får låna?
Alla som har ett lånekort har rätt att låna. För att få ett lånekort behöver du visa godkänd legitimation och underteckna en försäkran att du tagit del av och kommer att följa bibliotekets lånebestämmelser. Du kan registrera dig på webben och börja beställa innan du fått lånekortet.
Vill du beställa en bok?
I bibliotekets katalog Vitalis söker du och beställer lån av böcker. I katalogen ser du om boken finns inne och var den är placerad. Om du inte hittar det du söker i Vitalis när det gäller äldre litteratur, sök i Katalog-1974.
Nya böcker finns uppställda i biblioteket. Dessa böcker har placering Öppen samling i bibliotekskatalogen. Böcker ur Öppen samling kan inte beställas, utan du hämtar dem själv på hyllan.
De flesta av bibliotekets tryckta böcker och tidskrifter är magasinerade och måste beställas fram. Vi hämtar från magasinen ett par gånger per dag. Gör gärna dina beställningar dagen innan du tänker besöka biblioteket.
Hur lång är lånetiden?
30 dagar för böcker, 14 dagar för kursböcker. Böcker och tidskrifter som beställts står reserverade i 7 dagar.
Vad får du inte låna hem?
Litteratur tryckt före 1920, referenslitteratur, tidskrifter och folianter.
Att beställa kopior
Artiklar och tidskrifter kan du inte beställa i bibliotekskatalogen Vitalis. Skicka e-post till biblioteket eller fyll i en beställning på plats i biblioteket. Du kopierar dina artiklar själv på kopieringsmaskin som finns i biblioteket.
Vad kostar det att kopiera?
Kopieringskort kostar 150 kr för 100 kopior. Du kan också betala per kopia, 4 kr per A4-sida.
Du som inte bor i Stockholmområdet
Be ditt lokala bibliotek om hjälp att beställa boken från oss, ett så kallat fjärrlån.
Se även:
Numismatiska biblioteket




