Gå direkt till innehållet på sidan

Riksantikvarieämbetet

Riksantikvarieämbetet sidhuvud extern utveckling

Tradition och byggproduktion 2000/2001

Riksantikvarieämbetet beviljades 1997 medel ur regeringens så kallade Kretsloppsmiljard för att i samarbete med ett antal län genomföra ett projekt för kunskapsspridning om byggnadsvård och traditionellt byggande. Projektet vände sig till fastighetsägare, kommunala tjänstemän, hantverkare, entreprenörer, projektörer, fastighetsmäklare och olika byggutbildningar.

Projektet är nu avslutat och det är vår förhoppning att den stimulerande verksamhetsformen och det goda resultatet kan tjäna som inspiration för kulturmiljösektorns företrädare på länsstyrelser och länsmuseer och inom andra institutioner att marknadsföra byggnadsvård hos en bredare publik.

Projektet genomfördes i två delar under åren 1999-2001. Under projektets första del, Tradition och byggproduktion 2000, som genomfördes 1999-2000, medverkade Gotlands, Gävleborgs, Södermanlands, Västmanlands och Örebro län med en mängd olika delprojekt inom utbildning och informationsspridning.

Intressanta konferenser, seminarier, teoretiska och praktiska byggnadsvårdskurser, öppna husrestaureringar är några exempel. Inom projektets ram startades även två nätverksorganisationer för byggnadsvårdande företag, BEVIS och FIBOR. Rapporter från projektets första del kan läsas här.

Under projektets andra del, Tradition och byggproduktion 2001, genomförde dessa fem län och de två nätverken ytterligare ett antal spännande och intressanta delprojekt med i stort sett samma inriktning som tidigare. Även Värmlands län medverkade under 2001 (se "Rapporter 2001").

Information, utbildning och kompetensökning

Huvudmålen med verksamheten var dels att visa upp byggnadsvårdens ekologiska och ekonomiska fördelar och dels att skapa formella och informella nätverk för personer, företag och institutioner som på ett eller annat sätt sysslar med eller köper byggnadsvård.

Ett delmål var att genom informations- och utbildningsverksamhet öka intresset hos fastighetsägare och förvaltare att vårda sina byggnader enligt de metoder och principer som används inom den "antikvariska" byggnadsvården. Ett annat delmål var att öka kompetensen hos hantverkare och konsulter med flera, för att möta denna ökade efterfrågan på byggnadsvårdstjänster.

Inspiration från traditionellt byggande

Många aspekter av det traditionella byggandet, liksom delar av byggnadsvården kan bidra till arbetet i samhället att utveckla långsiktigt hållbara metoder att underhålla och renovera hus. Tanken är att den kompetens som utvecklats för antikvarisk byggnadsvård kan tillämpas på långt fler byggnader än bara de med ett stort kulturhistoriskt värde.

Allt var inte bättre förr men genom att skaffa oss större kunskap om vad som präglade det traditionella byggandet, kan vi få impulser till hur vårt byggande idag kan göras mer kretsloppsanpassat.

Renovera försiktigt!

I den antikvariska byggnadsvården är en viktig utgångspunkt att bevara så mycket som möjligt av den befintliga konstruktionen - även förändringar som tillkommit genom åren. Detta arbete har utvecklat kompetens om hur vi med ett minimum av ingrepp och genom försiktiga reparationer kan renovera hus.

Dokument

Sidan uppdaterad
2007-04-26
Riksantikvarieämbetet  Telefon: 08-5191 8000 Här finns vi
E-post: riksant@raa.se  Webbredaktionen: redaktionen@raa.se | Om webbplatsen