Bokidé som tävling för skolklasser, Helsingborg

Vårt tryckerimuseum har öppet hus och vi utlyser en tävling om den bästa berättelsen/upplevelsen i och om Helsingborg.

Hela vårt tryckerimuseum har öppet hus. Vi utlyser en tävling för skolorna om den bästa berättelsen som utses av en jury. Berättelsen blir sedan en bok som trycks på Grafiska Museet. Vinnande klass ritar sitt eget omslag.

Tävlingsregler anslås på plats samt på Grafiska Museets hemsida 14 dagar före den 11 september.

Besöksinformation

Fredagen den 11 september, klockan 11:00–16:00.

Lördagen den 12 september, klockan 11:00–16:00.

Söndagen den 13 september, klockan 11:00–16:00.

Adress: Gisela Trapps väg 1, Helsingborg

Koordinater: 56.057848, 12.708827

Landskap: Skåne

Tillgänglighet

Tillgängligt för alla. Handikappshiss och handikapptoalett, avstånd cirka 100 meter från parkeringen med inträde via Fredriksdals museer och Trädgårdar. Inträde till Grafiska Museet ingår.

Mer information finns på: https://grafiskamuseet.se/

Kontakt

Kontaktperson: Bertil Hagberg

Telefon/Mobiltelefon: 070-517 19 48

E-post: bertil@grafiskamuseet.se, benita@grafiskamuseet.se

Arrangörer: Ett Levande museum En dag på museet varierar från dag till dag. Ett handgjort papper blir till konsthanverk, ett brevpapper går i tryck, servetter får sina monogram, med mera. Varje dag är full av liv och verksamhet. Gemensamt är att vi använder den traditionella tekniken som användes innan digitaliseringen och datortekniken revolutionerade branschen.  Vi har tagit tillvara på de gamla trotjänarna vi fått till skänks av våra sponsorer, och sätter en ära i att vårda våra maskiner och att använda dem varje dag.

  • Publicerad:
  • Uppdaterad: