En komplex elektronisk apparat i stål med en massa kablar och där man kan placera ett prov för analys.
En provstation för analys vid synkrotronanläggning. Foto: (CC BY)

Synkrotron- och neutronteknik för kulturarvet

Hur kan storskaliga forskningsanläggningar hjälpa oss att förstå kulturarvet? I Sverige finns två världsledande anläggningar som kan hjälpa oss att riktigt dyka på djupet kring detaljer som vi idag aldrig kan få med annan utrustning.

Exempel på projekt inom kulturarvsområdet som utnyttjat neutron- eller synkrotronteknik:

Vid MAX IV i Lund sker världsledande forskning genom synkrotronteknik. På granntomten byggs nu ESS upp, en internationell neutronforskningsanläggning. Tillsammans erbjuder de två anläggningarna olika förutsättningar för undersökning och analys med helt andra möjligheter och prestanda än vad som annars är möjligt.

Möjligheterna för teknikernas tillämpning på kulturarvsområdet är för många fortfarande okända. Genom nätverket Heritage Science Sverige prövas nu möjligheterna i samarbete med LINXS vid Lund Universitet.

När du vill veta mer

Riksantikvarieämbetet har tagit fram en rapport som förklarar teknikerna med synkrotronljus eller neutroner inom kulturarvsområdet. Den visar på möjligheter och hur du ska gå till väga för att kunna ansöka om tid vid de stora anläggningarna.

Exempel på projekt inom kulturarvsområdet som utnyttjat neutron- eller synkrotronteknik: