Illustration i grönt och beige med hustak och krukor.
Riksantikvarieämbetets konferens ”Kulturarvsforskning i Sverige 2027" hålls i Visby den 20 och 21 maj. Forskare och yrkesverksamma inom kulturarvssektorn möts och utbyter kunskap och temat är framtidsforskning. Foto: (CC BY)

Kulturarvsforskning i Sverige 2027

Välkommen till Riksantikvarieämbetets konferens ”Kulturarvsforskning i Sverige 2027”.  Forskare och yrkesverksamma samlas för att diskutera frågorna: Hur kommer framtida generationers behov av kulturarv se ut? Vad behöver vi veta idag för att kunna möta behoven imorgon?

Nu bjuder Riksantikvarieämbetet in kulturarvssektorns alla aktörer – utförare, förvaltare,
beslutsfattare, forskare och finansiärer – till en två dagars konferens där resultaten av
satsningen ska presenteras och diskuteras.

När: 20–21 maj 2027
Var: På plats på Donners event, Mellangatan 9, Visby

Riksantikvarieämbetets konferens ”Kulturarvsforskning i Sverige” arrangeras vartannat år.  Syftet med konferensen är  att forskare och yrkesverksamma inom kulturarvssektorn ska mötas och utbyta kunskap. Konferensen 2027 kommer att handla om forskning för framtiden.

Rapporter presenteras för första gången

Sex olika forskargrupper har det senaste året, på Riksantikvarieämbetets uppdrag, tagit fram rapporter med fokus på frågan: ”Vilken kunskap behöver kulturarvssektorns olika aktörer – alltifrån utförare och förvaltare till beslutsfattare och forskare – för att kunna bedöma, förvalta, analysera och tillgängliggöra kulturarv i framtiden?”

Under konferensen kommer rapporterna att presenteras för första gången av forskargrupperna och kommenteras av yrkesverksamma inom kulturarvssektorn och andra forskare.

Teman för rapporterna och konferensen

Teman för rapporterna och ansvarig projektledare är:

  • Kulturarv och social hållbarhet
    Institutionen för kulturvetenskaper vid Linnéuniversitetet, projektledare: Anders Högberg.
  • Kulturarv och beredskapsfrågor
    Totalförsvarets forskningsinstitut, projektledare: Anna McWilliams.
  • Kulturarv och klimatförändringar
    Institutionen för idé- och samhällsstudier vid Umeå universitet, projektledare: Philip Buckland.
  • Kulturarv, samhällsplanering och energiomställning
    Centrum för forskning om hållbar samhällsförändring vid Karlstads universitet, projektledare: Eva Svensson.
  • Kulturarv och digitalisering
    Institutionen för ABM vid Uppsala universitet, projektledare: Anna Foka.
  • Kulturarv och förvaltning
    Avdelningen för kulturarvsvetenskap vid Riksantikvarieämbetet, projektledare: Helena Victor.

Program kommer under hösten. Anmälan öppnar den 2 november. Håll utkik på konferenssidan: raa.se/forskningskonferens⁠. 

När du vill veta mer

I Riksantikvarieämbetets uppdrag ingår att stödja forskning inom områdena kulturlandskap, kulturmiljöer, kulturföremål och museer. Övergripande kallar vi det för kulturarvsvetenskap.

Läs mer om Riksantikvarieämbetets arbete under Forskning och kunskap 

Evenemangsinformation

Plats: Visby, Donners event
Start:
Slut: