Hand pekar på ett block med olika kommunikativa symboler.
Ett exempel på kognitiv tillgänglighet är att "pekprata" med symboler i ett block, en så kallad kommunikationsknippa. Foto: (CC BY)

Webbinarium ”Kognitiv tillgänglighet”

Riksantikvarieämbetet fortsätter under 2025 arbetet med att ge stöd för att förbättra tillgängligheten till museer och andra kulturmiljöer. Under hösten genomför vi ett webbinarium i två delar om kognitiv, kommunikativ och sensorisk inkludering.

Vill du lära dig hur kultur kan bli mer tillgänglig för personer med kognitiva och kommunikativa funktionsnedsättningar? Webbinariet är i två delar på vardera två timmar och vänder sig till dig på museer, besöksmål och andra kulturarvsinstitutioner som vill arbeta för ökad delaktighet.

När: Tisdag 25 november och tisdag 2 december
Tid: 09.00-11.00 båda tillfällena
Var: Digitalt via Teams (Ny i Teams? Läs mer under Att tänka på under mötet.)

Mer än att ta bort fysiska hinder

För att göra kulturupplevelser på museer meningsfulla för alla måste vi också säkerställa kognitiv, kommunikativ och sensorisk inkludering.

Under webbinariet får du ta del av konkreta verktyg, länkar och övningar att arbeta vidare med på egen hand. Utbildningen tar sin utgångspunkt i utställningen ”Gläntan” på Världskulturmuseet – ett bra exempel på hur multisensorisk tillgänglighet kan förverkligas i praktiken.

Tillsammans med Sara Rundqvist och Stefan Eklund från Eldorado Resurscenter får du lära dig om alternativ och kompletterande kommunikation (AKK); om hur sinnesstimulans och olika hjälpmedel – både hög- och lågteknologiska – kan göra stor skillnad  i upplevelsen för besökare med kognitiva problem. Sara och Stefan har lång erfarenhet av att stödja personer med svår till mycket svår intellektuell funktionsnedsättning.

Anmäl dig här

Sista anmälningsdag är den 24 november. Fyll i dina uppgifter i formuläret så får du en bekräftelse till den e-post du har angett.

Tack för visat intresse. Anmälan är nu stängd.

Personuppgifter (GDPR):
I samband med att du skickar in din anmälan samlar vi in och behandlar vissa personuppgifter. Som användare har du rätt att få veta vilka av dina personuppgifter som Riksantikvarieämbetet behandlar. Mer information finns på raa.se/gdpr.

När du vill veta mer

Den 15 december arrangerar Riksantikvarieämbetet även en heldagskonferens med workshop i Stockholm, där vi fördjupar oss i metoder för kognitiv och kommunikativ kommunikation.