
Onsdagskväll i Östra stallet: En konst- och kärlekshistoria
Den 12 november berättar Sara Dixon, etnolog och antikvarie, om kärlekshistorien mellan konstprofilerna Ellen von Hallwyl och Johnny Roosval.
Ellen von Hallwyl och Johnny Roosval – konstnärinnan och konsthistorikern. De träffades när studenten Johnny var privatlärare till diplomathustrun Ellens son. De blev vänner, därefter kära, gjorde skandal och levde sedan tillsammans i resten av Ellens liv. Johnny blev så småningom namnkunnig professor i konsthistoria medan Ellen utvecklade sitt konstnärskap. De förenades genom kärleken till konsten och det hårda arbetet. Sara Dixon berättar om två passionerade, originella och ambitiösa personer som levde tillsammans i både nöd och lust.

Sara Dixon är etnolog och antikvarie för Ekonomiska museets samlingar. Hon har tidigare arbetat på Hallwylska museet och är en av tre författare till publikationen Systrarna von Hallwyl som gavs ut av museet.
Läs mer
Hela programmet för höstens “Onsdagskvällar i Östra stallet” och mer om den publika programverksamheten hos Riksantikvarieämbetets arkiv och bibliotek finns på: raa.se/motesplats-arkiv-och-bibliotek