
Webbinarium om processer för återlämnande
Välkommen att dela erfarenheter och samtala om några av de insatser som gjorts under 2025 för att bevara och bekräfta nationella minoriteters kulturella och historiska arv.
Representanter från Riksantikvarieämbetet modererar och medverkar. Även Regeringskansliet och Sametinget deltar. Vi välkomnar särskilt deltagare som företräder de nationella minoriteterna, inklusive urfolket samerna, men alla som vill lyssna kan delta.
När: Tisdag 2 december, 13.00–15.00
Var: Digitalt via Teams (Ny i Teams? Läs mer under Att tänka på under mötet.)
Regeringen har gett Riksantikvarieämbetet i uppdrag att fördela bidrag för återlämnande av föremål, och återlämnande och återbegravning av mänskliga kvarlevor.
Under 2025 har två sameföreningar, en sameby och en byaförening sökt och beviljats bidrag. Tre av dem medverkar i det här webbinariet och berättar om sina projekt och resultatet av dem.
Anmälan
Anmälan är stängd.
Program
Program med preliminära hålltider.
13.00 Välkommen
Riksantikvarieämbetet hälsar välkomna genom Kicki Eldh, moderator och Annelie Kurttila, enhetschef för Museerna i samhället.
13.10 Om regeringsuppdraget
Kicki Eldh, utredare med ansvar för frågor om återlämnandeprocesser vid Riksantikvarieämbetet berättar om uppdraget.
13.20 Bidraget för processer av återlämnande
Lena Klintberg och Sofia Lundin, handläggare vid Riksantikvarieämbetet berättar om bidraget.
13.35 Samtal om beviljade bidrag 2025
Tre organisationer berättar om vad bidraget lett till i ett samtal med Kicki Eldh. Medverkar gör:
- Mikkel Jakobsson, Lycksele sameförening
- Börje Allas, Talma sameby
- Kerstin Andersson, Lillsaivis byaförening
14.15 Bensträckare
14.25 Tid för frågor
14.45 Om redovisning av regeringsuppdraget
Kicki Eldh beskriver den kommande processen för redovisning.
14.50-15.00 Tack och på återhörande
Annelie Kurttila summerar dagen.
När du vill veta mer
Läs mer om regeringsuppdraget Uppdrag om stöd i återlämnandeprocesser.