
Digikult 2025
Nu kan du anmäla dig till Digikult 2025 som arrangeras i Västerås den 14–16 oktober. Konferensen vänder sig till dig som är verksam inom kulturarv, kulturmiljö och digitala tekniker.
Digikult är ett forum för digitalt kulturarv i praktiken – en gemensam mötesplats för alla som arbetar i ABMK-sektorn: Arkiv, bibliotek, museer och kulturmiljö. Forumet kan handla allt från avancerade AI-applikationer och immersiva tekniker, till enkla och småskaliga insatser för att öka tillgängligheten och skapa engagemang hos allmänheten.
När: 14–16 oktober 2025
Var: Västerås
Digikult arrangeras av Riksantikvarieämbetet i samarbete med Kungliga biblioteket, Riksarkivet och länsstyrelsens Kulturmiljöforum. I årets konferens medverkar även Västerås konstmuseum och Västmanlands länsmuseum i arrangemanget.
Delar av konferensen sänds live och inspelningarna tillgängliggörs i efterhand.
Delta på Digikult
Deltagande på plats i Västerås är nu fullbokat, men fram till torsdag den 10 oktober kan du anmäla dig att delta digitalt.
- Registrera din anmälan här (jirango.com)
- Till årets program
- Valbara aktiviteter för fysiska deltagare