Abstrakt mörk skulptur av två sammanflätade figurer på en låg tegelsockel intill ett grunt vattenkar på en stenlagd uteplats.
Dammen i Marabouparken i Solna. Skulptur Undinerna av Henri Laurens. Foto: (CC BY-SA)

12. Om borgenär lider skada

Det här avsnittet redogör för hur borgenärers rättigheter ska skyddas vid eventuell värdeminskning på grund av byggnadsminnesbeslut.

Avsnittet inleds med relevanta utdrag ur 3 kap. 12 § kulturmiljölagen som behandlar borgenärers rättigheter. Därefter kommer förklarande och vägledande avsnitt.

3 kap. 12 § kulturmiljölag (1988:950)

Om en fastighet till följd av ett beslut enligt detta kapitel minskar i värde så att den inte längre kan antas utgöra full säkerhet för borgenärerna, skall den ersättning som fastighetsägaren är berättigad till enligt 10 § deponeras hos länsstyrelsen. Bestämmelsen gäller dock endast borgenärer som hade panträtt i fastigheten när ersättningsrätten uppkom och ersättningsbelopp som skall utgå på en gång.

Om en borgenär lider skada, därför att depositionen inte skett i enlighet med första stycket, är han berättigad till ersättning från staten. Ersättningen lämnas mot avskrivning på fordringshandlingen. Detsamma gäller om en borgenär lider förlust genom att ersättningen blivit för lågt beräknad och den inte blivit prövad av domstol till följd av överenskommelse mellan staten och fastighetsägaren eller av annan anledning.

Borgenärens rättigheter

Om en borgenär, som har en säkerhet i fastigheten vid tidpunkten för byggnadsminnesbeslutet, mister sin fulla säkerhet som en följd av att en värdeminskning uppstår i samband med en byggnadsminnesförklaring har denne rätt till ersättning. Det belopp som borgenären har rätt till ska deponeras hos länsstyrelsen, vilket ställer krav på att länsstyrelsen bör skaffa sig kännedom om eventuella borgensförbindelser och i så fall säkerställa att medel finns tillgängliga. Detta gäller bara om ersättningen ska betalas ut som ett engångsbelopp.

Om länsstyrelsen inte deponerat någon ersättning som utgör säkerhet för borgenären, och denne lider skada, är borgenären likväl berättigad ersättning från staten. Även i de fall borgenärer lider förlust på grund av att ersättningen blivit för lågt beräknad kan staten bli ersättningsskyldig via länsstyrelsen som betalar ut ersättningen med medel från kulturmiljövårdsanslaget. Länsstyrelsen ska i sådana fall, så tidigt som möjligt, samråda med Riksantikvarieämbetet.

Kontakt

Eva Dahlström Rittsél

Kulturmiljöavdelningen

08-5191 81 81 eva.dahlstrom.rittsel@raa.se

Cathrine Mellander Backman

Kulturmiljöavdelningen

08-5191 85 44 cathrine.mellander.backman@raa.se